Méně je někdy více aneb jak pečovat o vlasy při sportu

Běh, fitness, jóga nebo kolektivní sport? Ať už je vaší oblíbenou formou pohybu cokoliv, trable s vlasy vám určitě nejsou cizí. Sport a perfektní péče o vlasy prostě nejdou k sobě. Kvůli strachu z hromadění soli, vysoušení vlasů a krepatění už jste možná nejeden workout vynechala. Ale život perfektní není a kazit si radost z pohybu neustálým přemýšlením o vlasech by byla škoda. 

Naštěstí existují tipy a triky, jak si skvěle zacvičit a přitom vlasům neuškodit. Jaké? Pojďme na to!

 

 

  

Připravte se a máte z poloviny vyhráno

 

Příprava = základ úspěchu. Plánování hraje o to důležitější roli, pokud sportujete vícekrát týdně. Co to znamená? Přeci nenaplánovat si wash day na sobotní dopoledne, když o pár hodin později máte v plánu dát si ve fitku pořádně do těla. Doporučujeme udělat si na wash day čas ke konci týdne poté, co si odškrtnete svou týdenní dávku pohybu.

 

A co dělat těsně před samotnou aktivitou? Ideálně se ujistěte, že jsou vaše vlasy suché! Časté změny pohybu a poskakovávání mokrých vlasů by zbytečně narušily jejich tvaru a přispěly k pozdějšímu krepatění. Proto vždy počkejte až vlasy uschnou.

 

Výjimkou je plavání, u kterého naopak doporučujeme vlasy předem namočit nebo aspoň navlhčit. Vlasy nasycené vodou totiž nemají prostor absorbovat tolik chlóru. Při koupání v moři pak určitě pomůže trochu olejíčku nebo leave-inu, oba vlasy ochrání před dlouhodobým vystavováním soli.

 

Bez drdolu (a gumičky) ani ránu

 

Víte, kdy se účes mění ze stylingového prvku v čistě funkční záležitost? Ano, během sportu! Pokud vám to délka vlasů umožňuje, určitě doporučujeme drdol. Jedním z nejefektivnějších způsobů jak zabránit zbytečnému pocení vlasů a pozdějšímu krepatění je tzv. pinneaple. Pokud se rozhodnete pro jiný účes nebo vlasy zapletete, myslete na to, aby se vám nelepily ze zadu na krk a mohly dýchat.

 

K jemnému utažení drdolu, případně jiného účesu je perfektní hedvábná nebo saténová gumička. Díky našemu bohatému výběru Scrunchies by Terrie doporučujeme pořídit si jednu nebo dvě vyloženě na sport.

 

V případě plavání je stažení vlasů samozřejmostí, ještě lepším krokem je pak použít plaveckou čepici. No a pokud se chystáte usednout na kolo nebo nasadit lyže, prostě sport, který vyžaduje helmu, nebojte se použít bonet nebo saténovou kuklu, které zajistí co nejmenší tření.

 

Méně je někdy více

 

Možná to bude náročné, ale zkuste po tréninku odolat nutkání okamžitě s vlasy něco dělat. To znamená nemýt je šamponén, ale ani je nenamáčet. Ve sprše si ideálně opláchněte krk, zatímco vlasy ponecháte v drdolu. 

 

Poté, co jemně vysušíte pokožku hlavy, rozpustíte vlasy a případně je lehce profouknete fénem, doporučujeme použít hydratační sprej, třeba mlhu od Flora & Curl. Můžete také smíchat vodu s kapkou leave-inu nebo nanést trochu stylingového gelu. Všechny možnosti dodají vlasům potřebný refresh, přitom jsou jemné a nezpůsobí zbytečné krepatění. 

 

A kdy je čas na to odstranit z vlasů všechny zbytky potu a nečistot? To je individuální. Vše se odvíjí od vašeho typu vlasů a produktů, které používáte. Po třech či více aktivitách je však určitě čas na klasický wash day se šamponem a kondicionérem.

 

Na závěr možná ta nejdůležitější rada. Zbytečně se vlasy nestresujte, najděte si tu svou perfektně neperfektní rutinu a hlavně si svůj oblíbený sport nebo jinou aktivitu užijte. Protože vaše tělo a mysl si zaslouží stejně důkladnou péči jako vlasy.