Proč bys měla znát poréznost svých vlasů

Poréznost. Co se skrývá za tímto drsně znějícím slovem? Proč je důležité, aby jsi znala poréznost svých vlasů? A jak o ně pečovat, aby ses neocitla na nesprávném konci stupnice? Odpovědi najdeš v našem článku.

 


BLOG-3

 

 

Co je poréznost a proč je důležité ji znát?

Je to jednoduché - poréznost vyjadřuje schopnost tvých vlasů absorbovat a zadržet vlhkost a mastnotu. Znamená to, jak moc jsou vlasy otevřeny vnějším vlivům. Poréznost určujeme na základě stavu poškození kutikuly, která chrání každý jednotlivý vlas. Čím více chemických procesů, tepelného poškození, ale také mořské soli nebo chloru vlasy zažily, tím vyšší budou mít poréznost. Naopak pokud jsi své vlasy příliš nebarvila, nesušila fénem nebo nežehlila, budou mít nízkou poréznost.

Určení poréznosti tvých vlasů je startovacím a klíčovým krokem tvé CGM rutiny. Jakmile ji znáš, budou se ti lépe vybírat produkty, které tvým vlasům opravdu sedí.

Pojďme si představit stupnici poréznosti vlasů.

Od panenské jedničky po nahatou pětku

Typ 1 představuje vlasy s nejnižší porézností. Tyto vlasy jsou velmi jemné a mají extrémně pevnou kutikulu, proto těžce vstřebávají vlhkost a jakékoliv produkty. Tento typ je opravdu vzácný a nejspíš to nebude tvůj případ. Pokud jsi tedy neprožila většinu života zavřená ve věži s vlasy táhnoucími se po podlaze komnaty.

Typ 2 je naopak častý. Tvé vlasy jsou zcela nebarvené, případně sis je v životě párkrát nabarvila. Možná si je občas vyžehlíš a jsi schopná je rozčesat i bez kondicionéru. Přestože jsou zdravé, určitě doporučujeme je pravidelně hydratovat.

Typ 3, to jsou vlasy, které už něco zažily. Jsou zesvětlené o 4 až 5 tónů a jejich kutikula je tak více narušená. Stále jsou schopny absorbovat hydrataci i protein, ale dlouhodobě udržet jejich působení jim už dělá problém. Tvé vlasy si rozhodně zaslouží kvalitní šampon, kondicionér, masku, leave-in i styling.

Typ 4 představuje vlasy zesvětlené až o 7 tónů s téměř zničenou kutikulou. Pokud je tvá poréznost v tomto typu, máš stále šanci vdechnout svým vlasům nový život, ale musíš o ně začít opravdu důkladně pečovat. Vlasy s typem 4 potřebují bezpodmínečně šampon, kondicionér, leave-in, masku a styling s termální ochranou.

Typ 5 je bohužel katastrofa. Pokud jsi nechala situaci zajít až do tohoto bodu, musíš to prostě skousnout a vlasy ostříhat. Nemají žádnou kutikulu a jsou tak zcela nahé. Proto nemají sílu udržet už žádný produkt a jsou kompletně odhalené vnějším škodlivým vlivům. Už v této chvíli neustojí běžné rozčesání a pokud situaci nebudeš řešit, brzy začnou vypadávat.

Co to pro tebe znamená?

Skvělým a rychlým způsobem k zjištění, jak na tom jsi a co tvé vlasy potřebují, je test elasticity vlasů. Omotej kolem prstů pramen mokrých vlasů umytý šamponem (před aplikací kondicionéru, který vlas může zpevnit) a natáhni jej cca o 30 %. Pokud pramen jde natáhnout, aniž by praskl, ale nepruží, potřebují tvé vlasy protein. Pokud jde pramen natáhnout více než je přirozené, nepruží a poté praskne, potřebují naopak hydrataci.

V každém případě posiluj kutikulu svých vlasů! Jestli by sis měla z našeho článku cokoliv odnést, je to tato informace. Mnohé z nás si pravidelně barví vlasy i o několik odstínů, proto se často pohybujeme v typu 3, někdy dokonce i 4. Pravidelná a důkladná péče pomocí špičkových produktů z čistě přírodních surovin je tak samozřejmostí pro každou Kudrlinku.

Přesně takové produkty najdeš na našem e-shopu.

Pokud máš dotaz k poréznosti nebo i na jiné téma, určitě nám napiš na: poradime@kudrlinka.cz