Kroky, bez kterých se tvá CGM rutina neobejde

Čeká tě tvůj první wash day? Máš už jich pár za sebou, ale stále se ti jednotlivé kroky pletou? V obou případech jsi tady správně, protože jsme si pro tebe připravily průvodce, jak krok za krokem postupovat ve své CGM rutině.

STYLING

Co se skrývá za zkratkou CGM 

Když Lorraine Massey v roce 1999 vydala knihu Curly Girl: The Handbook, chtěla motivovat ženy k přijetí přirozených vlastností svých vlasů, důkladné péči a lásce. Zároveň tvořila metodu péče o kudrnaté, vlnité a afro vlasy s jasnými pravidly. Asi ale netušila, že se z její knihy stane Bible mnoha žen po celém světě. Tak se zrodila Curly Girl Method neboli CGM.

Mnoho z nás díky ní odhodilo přípravky, které přináší spíše škodu než užitek, objevily jsme potenciál svých vlasů a naučily se o ně pečovat, aby byly krásné a hlavně zdravé a vitální.

Přestože se CGM neustále vyvíjí, má svá pravidla. 

  • Produkty neobsahují sulfáty, silikony a parabeny. Šampony splňující kritéria CGM označujeme jako no-poo nebo low-poo.
  • Vlasy vždy rozčesáváme za mokra nebo ve sprše za použití kondicionéru/masky. Vlasy nikdy nerozčesáváme za sucha, abychom je nelámaly.
  • Kondicionér, leave-in a stylingové produkty do vlasů vždy jemně vymačkáváme.
  • Nepoužíváme běžný ručník na vlasy, ale ručník z mikrovlákna, mušelinovou plenu nebo bavlněné tričko.

CGM je vhodná pro téměř pro všechny stupně poréznosti a typy vlasů, od lehce vlnitých až po typicky husté afro. Řečí čísel se bavíme o typech 2A až 4C. 

CGM krok za krokem

Nejprve si ujasněme, jaké produkty pro svou rutinu potřebuješ. Každá Kudrlinka by v koupelně měla mít low-poo šampon neobsahující sulfáty, kondicionér bez silikonů, stylingový gel či krém a jedno z trojice bavlněné tričko, mušelinová plena nebo ručník z mikrovlákna.

Níže najdeš jednotlivé kroky CGM rutiny.

HLOUBKOVÉ ČIŠTĚNÍ neboli reset wash je výjimkou, při které si můžeš umýt vlasy šamponem s obsahem sulfátů. Je totiž důležité, abys z vlasů a pokožky hlavy odstranila zbytky silikonů z dříve používaných produktů. Jako alternativu můžeš použít čistící jíl od Flora and Curl nebo čistící šampon od Giovanni.

MYTÍ CGM schváleným low nebo no poo šamponem bez sulfátů. Ideálně při mytí zároveň masírujeme pokožku hlavy, a to aspoň šedesát sekund. 

TIP k ušetření: šampon naneseme pouze ke kořínkům a zbytek vlasů myjeme při splachování.

APLIKACE KONDICIONÉRU a následné rozčesávání vlasů. Jak jsme zmínily, je zásadní vlasy nečesat suché, aby se nelámaly, a naopak je rozčesávat s kondicionérem. Po rozčesání necháme přípravek asi 5 minut působit a poté jej z vlasů vymyjeme nebo použijeme tzv. bowl method. Při ní do misky necháme odtéct vodu z vlasů a opětovně ji přes ně přelijeme.

SQUISH TO CONDISH, při tomto kroku vmačkáváme kondicionér do vlasů. I v tomto případě jsme opatrné, abychom vlasy nepolámaly. Poté už kondicionér zcela vymyjeme. Pokud víš, že tvé vlasy postrádají hydrataci, tento krok určitě nevynechej!

LEAVE-IN je dobrovolný krok, pokud chceš vlasům dodat ještě větší dávku hydratace. Jestli cítíš, že bowl metoda nebyla dostačující, nanes do mokrých vlasů bezoplachový kondicióner neboli leave-in.  

STYLING se neobejde bez stylingového gelu nebo krému podle toho, co preferuješ. Pomocí techniky modlících rukou (ruce přiložíme k sobě, jako bychom se modlili) gel nebo krém nanášíme do délek vlasů. TIP: My holky z Kudrlinky využíváme techniku z videa níže (čas 7:30). 

PLOP nedoporučujeme, pokud máš velmi citlivou pokožku hlavy. V opačném případě rozlož bavlněné tričko nebo vhodný ručník před sebe na stůl a hlavu s mokrými vlasy na něj polož. Konce ručníku zabal jako bonbon za hlavou, sepni a nechej 5 až 10 minut zabaleno. Tato metoda nemusí sedět všem Kudrlinkám, proto je důležité ji nejprve vyzkoušet, případně si najít jiný způsob, který bude tobě a tvým vlasům vyhovovat.

.c708f327a6e0fa6a4998c2be22ed4602

SUŠENÍ provádíme pouze fénem s difuzérem nebo vlasy necháme uschnout přirozeně. Pokud zvolíš přirozené schnutí, nezapomeň důkladně osušit pokožku hlavy. Fén s difuzérem na rozdíl od klasických fénů nepouští horký vzduch přímo na vlasy, ale rozprostře jej a vlasy nevysušuje. Dle typu a vlastností tvých vlasů ti mohou vyhovovat různé techniky používání difuzéru.

VYTLESKÁNÍ/VYMAČKÁVÁNÍ slouží k tomu, abychom z vlasů dostaly krustu, ať už ručníkem/tričkem/šátkem nebo dlaněmi. V druhém případě na dlaně nanes pár kapek oleje a krustu z vlasů vytleskej či vymačkej.

Teď už vlasy stačí upravit a svůj první wash day máš úspěšně za sebou.

Trpělivost kudrliny přináší

Všechny kroky pojí ještě jeden pojem: trpělivost. CGM je běh na dlouhou trať a viditelné výsledky se mohou dostavit až po nějaké době. Proto vyzkoušej různé techniky a hledej kombinaci produktů, která bude ideální zrovna pro tvé vlasy. A kdyby se ti zdálo, že CGM nikam nevede, měj trpělivost a nevzdávej to. Když jde o dlouhodobý potenciál a hlavně zdraví tvých vlasů, pár měsíců experimentování za to rozhodně stojí!

Nezapomeň si taky podrobně přečíst náš slovníček, díky kterému se ještě lépe zorientuješ v jazyce jménem CGM.  

A pokud máš dotaz nebo tě zajímá téma, které zde nezaznělo, určitě nám napiš na: poradime@kudrlinka.cz