Základní slovníček každé Kudrlinky

Seznámila ses s Curly girl metodou, ale ze všech stran se na tebe valí slovíčka a pojmy, ze kterých ti jde hlava kolem?

Máš pocit že jen studuješ, čteš, ale jsi víc a víc zmatená?

Nic si z toho nedělej!

Připravili jsme pro tebe slovníček, díky kterému se v CGM zorientuješ a svou mycí rutinu zvládneš na jedničku.

 

 

A
ACV - Apple cider vinegar; zkratka označuje vlasový oplach s obsahem jablečného octa.

ANANAS - Volnější culík na temeni hlavy, který chrání vlnky a kudrlinky při spánku. Vyzkoušej naše pohodlné a stylové saténové gumičky.

AKTIVÁTOR - Krém s obsahem rostlinných složek aktivující tvar loken. Vyzkoušej ten od Flora & Curl nebo Keracare.

 

B
BUILD UP
-
Nahromaděná vrstva z produktů a minerálu obsažených v tvrdé vodě. Vrstvu odstraníme hloubkovým čištěním např. pomocí jílu od Flora & Curl.

BOWL METHOD - Metoda užívaná po aplikaci kondicionéru pro maximální hydrataci. Pomocí misky zachytáváme vodu stékající z vlasů a opětovně přelijeme přes vlasy.

 

C
CG/CGM
- Zkratka pro Curly Girl Metodu.

COWASH - Kondicionér s obsahem čistících složek, který používáme místo Lowpoo šamponu.

CLARIFYING SHAMPOO - Čistící šampon vhodný k vymytí usazenin z produktů.

CHELATING SHAMPOO - Silnější čistící šampon vhodný k vymytí usazených minerálů a kovů (z tvrdé vody).

 

D
DEEP CONDITIONING - Hloubkové čištění za použití masky na kudrnaté vlasy po dobu 5 - 30 minut.

DIFUZÉR - Nástavec na fén umožňující rovnoměrné proudění vzduchu. Kadeře tak uschnou rychleji a zároveň nedojde k jejich nadměrnému vysušení.

  

F
FINAL WASH
- Poslední mytí vlasů šamponem obsahujícím sulfáty před začátkem s CGM. Takto z vlasů odstraníme usazené chemikálie včetně silikonů. Můžeme použít i jíl od Flora & Curl.

FRIZZ -  Malé vlásky odstávající z jednotlivých pramenů. Frizz = Krep, krepatění vlasů.

FINGER COILING - Natáčení tenkých pramenů vlasů pomocí prstů do spirály. Dobrý trénink, díky kterému si kudrliny zvykají na pevný spirálovitý tvar.

 

H
HYDRATAČNÍ MASKA (MOISTURE MASK) 
- Maska bohatá na hydratační složky. Obvykle nanášíme jednou týdně.

HYDRATAČNÍ ÚNAVA -  Stav kudrnatých vlasů, které jsou nadměrně hydratovány krémy, stylingovými přípravky nebo nadměrným používáním hloubkových kondicionérů na bázi vlhkosti.
 

K
KREP, KREPATĚNÍ - Malé vlásky odstávající z jednotlivých pramenů. Krep, krepatění vlasů = Frizz.

KRUSTA (GEL CAST) - Tvrdá ochranná vrstva vytvořená gelem. Chrání kadeře a udržuje vlhkost ve vlasech během sušení. Po vysušení vlasů krustu vykřupeme.

 

L
LEAVE-IN - Bezoplachový kondicionér.

LOWPOO - Šampon obsahující jemné čistící složky, který používáme pro běžné (každodenní) mytí. Nejedná se o šampón k hloubkovému čištění.

 

P
PRE-POO
- Termín pro aplikaci výživy (hloubkové masky nebo oleje) před použitím šamponu.

PRAYING HANDS - Technika aplikace stylingových přípravků pomocí spojených dlaní ????.

PROTEINOVÁ MASKA (PROTEIN MASK) - Maska na vlasy bohatá na bílkoviny potřebné k posílení vlasů. Obvykle používáme jednou měsíčně.

PLOP - Metoda jak nechat stylingové přípravky nasáknout do kudrnatých vlasů. Vlasy zabalíme do ručníku z mikrovlákna, či jiné CMG schválené látky.

PŘECHODNÁ FÁZE - Období, kdy se vlasy vzpamatovávají z poškození způsobeným narovnáváním nebo barvením.

PORÉZNOST VLASŮ - Označuje schopnost vlasů absorbovat a zadržovat vodu. Ve světě kudrnatých vlasů existují tři typy poréznosti: nízká, střední a vysoká.

 

M
MICRO PLOPPINGJemná metoda k vysušení přebytečné vody před foukáním. Vlasy k hlavě "přikládáme" pomocí ručníku z mikrovlákna či bavlněného trička a opatrně pouštíme. 

 

R
RAKING - Nanášení kondicionérů nebo stylingových přípravků do kudrnatých vlasů pomocí prstů.

REFRESH - Oživení vlasů druhý den po umytí.

ROOT CLIPPING - Nadzdvihnutí vlasů při sušení pomocí sponek - dodá větší objem u kořínků.

ROPING - Technika nanášení přípravku na mokré vlasy, při které nedochází k narušování jejich textury. Produkty jemně vmačkáváme, jako bychom mačkali provázek. Začínáme u pokožky hlavy a postupujeme ke konečkům, opakovaně mačkáme.

 

S
SEAWEED HAIR
 
- Vlasy, které jsou opravdu mokré, kluzké a vypadají jako mořské chaluhy. Mohou tak vypadat hned po umytí nebo díky squish to condish (viz níže).

SOTC “Scrunch out the crunch” - Zkratka pro odstranění ztvrdlé gelové krusty. Provádíme vždy u 100% suchých vlasů jemným promačkaním či "tleskáním".

SQUISH TO CONDISH - Způsob jak během mycího dne dodat kadeřím vlhkost. Nabereme vodu do dlaní a po částech ji vmáčknéme do vlasů. 

SHRINKAGE - Míra smrštění kudrnatých vlasů po uschnutí.

SILIKON - V běžných šamponech a kondicionérech používaná látka, která vyvolává pěnivý účinek a dodává hladkou strukturu. Není vhodná, protože se obtížně odstraňuje a hromadí se ve vlasech, což způsobuje jejich matnost a ochablost.

SULFÁTY - Ve světě kudrnatých vlasů naprosto zakázané složky, protože odstraňují přirozeně se vyskytující oleje ve vlasech. Najdeme je často v běžných šamponech a kondicionérech.

 

W
WASH DAY - Den, kdy provádíme svou mycí rutinu.

WET PLOPPING - Metoda, kdy pomocí igelitové čepice "přiklopíme" mokré vlasy k hlavě. Podporuje tvarování kudrn a zároveň vstřebávání stylingových produktů.

 

Toť vše. Možná se toho na první pohled zdá dost, ale vše se nejlépe naučíš praxí. Proto trpělivě zkoušej a sleduj, jak se rozvíjí potenciál tvých vlasů.
Buď Kudrlinka!


P.S. A nezapomeň se přidat do naší Facebook skupiny.